تبلیغات
 بزرگترین سایت تفریحی و دانلود در مشهد مقدس - رابطه سلامتی از طریق جویدن آدامس

 

فارس: دانشمندان مداركی به دست آورده‌اند كه نشان می‌دهد آدامس ممكن است برای سلامتی مفید باشد.

دانشمندان مداركی به دست آورده‌اند كه نشان می‌دهد آدامس ممكن است برای سلامتی مفید باشد؛ هر چند نمی‌تواند جای عادات خوب و سبك زندگی سالم را بگیرد.
اغلب مدارس جویدن آدامس را ممنوع می‌كنند. اما ممكن است تا چند سال دیگر ایجاد تغییراتی در این قانون را مورد بررسی قرار دهند.
این تحقیق هیجان‌انگیز به تازگی شروع شده است. به علاوه، شركت‌ها در حال آزمایش آدامس‌ها با اضافه كردن موادی همچون ویتامین‌ها، مواد معدنی، دارو‌ها و سایر موادی هستند كه می‌‌تواند این نیرو را به آدامس بدهد كه سردرد‌ها را بهبود بخشد و با بیماری‌های متعدد كه باعث بوی بد دهان می‌شوند مبارزه كند.
در صورت نتیجه‌بخش بودن این تحقیقات در زمره تعداد روز‌افزون غذا‌ها و نوشیدنی‌هایی قرار می‌گیرد كه حاوی تركیباتی هستند كه سطح سلامتی ما را افزایش می‌دهند. اگر هم‌اكنون در حال باد كردن یك آدامس هستید احتمالا این خبر خوشی برای شماست!

برای مشاهده متن كامل و دانلود به ادامه مراجعه کنید

*ساختن آدامس
انسان‌ها‌ هزاران سال است كه آدامس می‌جوند. برای مثال یونانی‌های باستان، اقوام مایایی و آمریكا‌یی‌های بومی، عصاره یا رزین انواع خاصی از درختان را می‌جویدند.
"ران ریم1" كه یك متخصص تغذیه است، می‌گوید امروزه آدامس یك تركیب پیچیده است. كارخانه‌های آدامس‌سازی ابتدا رزین، موم و مولكولی به نام پلی‌وینیل استات را برای ساختن پایه آدامس با یكدیگر مخلوط می‌كنند. دانشمندان می‌توانند با استفاده از انواع و مقادیر متفاوتی از این تركیبات، هزاران ماده مختلف بسازند.
سپس مخلوط‌كننده‌های بزرگ، ظرف‌های حاوی مواد پایه حل شدة آدامس را با پودر‌ها، شربت‌ها و شیرین‌كننده‌ها مخلوط می‌كنند. دستگاه‌های دیگر، مواد چسبناك را به داخل قطعات آدامس وارد می‌كنند یا آنها را به شكل قرص‌هایی در می‌آورند. بسته‌بندی، آخرین مرحله كار است.
در آمریكا هر شخص سالانه نزدیك به یك كیلوگرم آدامس می‌جود. اما مطرح كردن این‌كه آدامس می‌تواند برای سلامتی مفید باشد، شركت‌های سازنده و فروشنده آدامس را امیدوار‌ كرده كه افراد پس از این بیشتر آدامس خواهند جوید.
اما آدامس چه نقشی در سلامتی ما دارد؟ تحقیقات زیادی نشان داده است كه جویدن آدامس بعد از غذا، از طریق تحریك تولید بزاق، با پوسیدگی دندان مبارزه می‌كند. بزاق به پاك كردن باكتری‌هایی كه دندان‌هایمان را خراب می‌كنند كمك می‌كند.
تركیبی به نام xylitol كه به برخی آدامس‌ها اضافه می‌شود، قدرت فوق‌العاده‌ای در مبارزه با پوسیدگی دندان به آدامس‌ می‌دهد و این تنها برای دندان‌ها مفید نیست. محققان حدس می‌زنند سلامت دهان، خطر بیماری‌های قلبی، دیابت و چندین بیماری دیگر را كاهش می‌دهد.
"جیل لویل2"متخصص تغذیه و رئیس موسسه Wrigley Science می‌گوید كه آدامس ممكن است برای مغز شما هم مفید باشد. او می‌گوید یك تحقیق در ژاپن روی 9 شركت‌كننده نشان داده كه جویدن آدامس جریان خون را در مغز آنها تا 40 درصد افزایش داده است. اكسیژن كه سوخت سلول‌های مغز است به وسیله خون حمل می‌شود.
تحقیقات دیگر نشان داده‌‌اند كه انسان‌ها وقتی‌كه آدامس می‌جوند، آزمایش‌های حافظه را بهتر انجام می‌دهند و تحقیقی در ایالات متحده نشان می‌دهد كسانی كه آدامس می‌جوند، وقتی‌كه فهرستی از كلمات را به خاطر می‌سپارند، در زمان یادآوری این كلمات 25 درصد بهتر از كسانی كه آدامس نمی‌جوند عمل می‌كنند.
لویل می‌گوید: "این قطعا قابل درك است. چیزی كه جریان خون را افزایش می‌دهد، با آن‌چه كه سطح هوشیاری را بالا می‌برد در ارتباط است."
او می‌افزاید: "تحقیقات بیشتر با پیگیری‌های طولانی‌تر برای تایید منفعت آدامس لازم است. تاكنون نتایج مطالعات درباره حافظه در هم آمیخته شده‌اند و هیچ‌كدام از آزمایش‌ها نتایج دلگرم‌كننده مشابهی نداشته‌اند. به همین دلیل شركت‌های سازنده آدامس برای انجام مطالعاتی كه سود‌مندی آدامس را نشان دهد، سرمایه‌گذاری می‌كنند."

*آدامس‌های دارویی
تحقیقات دیگر نشان می‌دهد كه آدامس‌ ممكن است در آزاد كردن داروها یا سایر مواد به درون جریان خون، خیلی بهتر از یك قرص عمل كند. زیرا مخاط دهان بعضی از مواد را خیلی سریع‌تر از روده و معده جذب می‌كند.
در سال 2006 دانشمندان دانماركی دریافتند كه بدن انسان یك داروی حساسیت را از طریق جویدن آدامس محتوی آن، سه بار بیشتر از زمانی جذب می‌كند كه قرص حاوی آن بلعیده شود. این محققان دریافتند كه 40 درصد این دارو‌ها مستقیما از طریق مخاط دهان این افراد وارد جریان خون آنها شده است.
این كشف می‌تواند به دیگر محققان كمك كند تا آدامس‌های دارویی بسازند كه برای مبارزه با سرماخوردگی، ناراحتی‌های عصبی یا بهبود سردرد و... مورد استفاده قرار گیرند. دانشمندان حتی ممكن است آدامس‌های ضد میكروبی بسازند كه می‌توانند بوی بد دهان را بهبود بخشند.
این پروژه‌ها ممكن است سال‌ها طول بكشند، ولی دانشمندان تاكنون حداقل یك موفقیت داشته‌اند: آنها آدامس‌هایی ساخته‌اند كه كمك می‌كند بیدار بمانیم.
محققان موسسه پژوهشی ارتش (WRATR) Walter Reed یك آدامس حاوی كافئین ساخته‌اند كه آن را "Stay Alert" نامیده‌اند. هر آدامس به اندازه یك استكان قهوه كافئین دارد.
"گری كامی موری3" فیزیولوژیست WRAIR می‌گوید: "این آدامس می‌تواند به اندازه كافئین قهوه موثر باشد، اما كافئین موجود در Stay Alert می‌تواند ظرف چند دقیقه اثر كند."
او می‌گوید: "جویدن Stay Alert مثل این است كه قهوه مستقیما به داخل جریان خون شما ریخته شده باشد."
ارتش به ساختن این محصول كمك می‌كند، زیرا می‌خواهد از بیدار ماندن سربازان در طی نوبت‌های كاری خسته‌كننده شبانه‌ مطمئن باشد. تحقیقات "كامی موری" نشان می‌دهد سربازانی كه Stay Alert می‌جوند، می‌توانند بدون این‌كه بخوابند، بیش از 72 ساعت به خوبی كار كنند.
كامی موری می‌گوید: "این آدامس‌ها به راحتی حمل می‌شوند و در آب و هوای گرم و سرد قابل نگهداری هستند، و بر خلاف قرص‌ها برای خوردنشان به آب نیازی نیست. این ویژگی‌ها آن‌را برای استفاده سربازان مناسب می‌سازد."
به گفته كامی موری، هم اكنون Stay Alert فقط در اختیار ارتش قرار دارد، اما شاید روزی سازندگان این آدامس‌ها آن را به عموم مردم هم بفروشند. افرادی كه در شب كار می‌كنند، همچون رانندگی تریلر و كاركنان بخش پزشكی نظیر رانندگان آمبولانس‌ها، ممكن است روزی از محصولی مثلStay Alert بهره‌مند شوند.
بعضی آدامس‌های حاوی كافئین هم اكنون در فروشگاه‌ها موجود هستند، اما آنها مانند Stay Alert با دقت آزمایش و ساخته نشده‌اند. آزمایش كردن این محصولات بسیار ضروری است، زیرا محصولاتی كه آزمایش نشده‌اند ممكن است برای سلامتی ما مضر باشند یا این‌كه ممكن است آن‌چه را كه ادعا می‌كنند واقعا انجام ندهند.


طبقه بندی: پزشکی،  مقالات، 
نوشته شده در دوشنبه 2 دی 1387 توسط mashhadpc | نظرات ()